AKO SCHUDNÚŤ PO PÔRODE? 3 FAKTY O ZHADZOVANÍ KÍL V PRVOM ROKU PO NARODENÍ BÁBÄTKA

AKO SCHUDNÚŤ PO PÔRODE? 3 FAKTY O ZHADZOVANÍ KÍL V PRVOM ROKU PO NARODENÍ BÁBÄTKA

Baby Balance Pezinok

Chudnutie v prvom roku po pôrode 

Ruku na srdce. Ktorá z nás sa trápila, že sa jej nedarí schudnúť po pôrode? Často máme (najmä pri prvom dieťatku) aj vďaka sociálnym sieťam a svojmu okoliu skreslené predstavy o tom, aké jednoduché bude dostať sa späť do „pôvodnej formy“. Že všetky nadbytočné kilogramy necháme v pôrodnici alebo sa jednoducho niekam „stratia“, keď budeme dojčiť.

Pre väčšinu žien je to však veľmi nereálny a často až nebezpečný cieľ.

Ak si teda kladiete otázku, ako schudnúť po pôrode, prečo sa vaša váha aj napriek všemožnému úsiliu nehýbe, a ste z toho len unavená a nešťastná, skúste si uvedomiť jednu vec:

Vaše telo prešlo obrovskými zmenami, rovnako ako vy sama. Priviedli ste na svet nový život, vaše telo „vyrobilo“ dokonalého malého človiečika.

Potrebuje ČAS.

Čas na to, aby sa všetko zahojilo.

Čas na to, by sa upravila hormonálna hladina.

Čas na to, aby doplnilo živiny a nabralo energiu.

Tu sú tri fakty, ktoré by ste mali vedieť o chudnutí v prvom roku po pôrode.

Fakt č. 1 – Hormóny

Jedným z najhlavnejších dôvodov, prečo sa nám nedarí po pôrode schudnúť tak jednoducho, ako sme si predstavovali, sú naše hormóny. Narušená hormonálna hladina po pôrode môže dokonca brániť nášmu telu zbavovať sa tukových zásob.

Môže za to najmä prolaktín a kortizol.

Prolaktín je hormón, ktorý naše telo produkuje, keď dojčíme, a môže spôsobovať spomalenie metabolizmu. Kortizol, tzv. stresový hormón, je zasa hojne prítomný pri nedostatku spánku a, povedzme si úprimne, väčšina z nás toho v prvých mesiacoch po pôrode veľa nenaspí.

Trvá približne 9 mesiacov až rok, kým sa ako-tak vyspíme a naša ratolesť prejde na tuhú stravu, čím produkcia materského mlieka prirodzene klesá.

To je približne čas, keď sa všetko vráti späť do pôvodných koľají a chudnutie bude oveľa jednoduchšie.

Fakt č. 2 – Výživa

Viete, čo najlepšie potláča chuť do jedla? Možno to bude prekvapivé, ale práve JEDLO samotné.

Nutrične hodnotné a vyvážené jedlo, ktoré vás zasýti do ďalšieho jedla.

Žiadna zázračná tabletka vám k zdravému chudnutiu (a udržaniu váhy) nepomôže. Vy potrebujete dodať telu „palivo“ – a to nutrične vyvážené jedlo, ktoré vás zasýti.

Ak sústavne myslíte na jedlo a ste stále hladné, je dosť pravdepodobné, že jete príliš málo. A ak cez deň jete príliš málo, je takmer isté, že večer vás chytí vlčí hlad a vynahradíte si to.

Jogurt nie je plnohodnotné jedlo. Ani proteínová tyčinka. Ani káva.

Ale jedlo plné bielkovín, vlákniny v podobe celozrnných produktov a zeleniny a troška sacharidov je presne to, čo potrebuje vaše telo cez deň, aby ste boli spokojné celý deň a chudli zdravšie a udržateľnejšie.

A ak máte tendenciu siahať po „zázračných“ potravinách, vďaka ktorým sa nadbytočné kilogramy odparia, mali by ste vedieť jedno:

Zo žiadnej potraviny zaručene neschudnete.

Baby Balance Pezinok

Práškové diétne nápoje, light, nízkotučné, nízkokalorické a všetky ostatné „zázračné“ potraviny sú len marketingový ťah. Dobre sa predávajú. Sľúbia vám chudnutie bez námahy, ploché brucho za týždeň, získanie pôvodnej postavy za mesiac…

V skutočnosti potraviny nemajú žiadne špeciálne vlastnosti, ktoré by vám pomohli schudnúť/priberať. Jediné, čo na chudnutie funguje, je príjem nižší ako výdaj. Aj to za predpokladu, že vaše hormóny sú po tehotenstve, pôrode a kojení už v normále.

Tehotenstvo, pôrod a dojčenie sú pre telo fyzicky náročné a naše podvyživené telo doslova „kričí“ o pomoc – vypadávanie vlasov, vyčerpanosť, tráviace problémy či dokonca úzkosti a depresia.

Po pôrode totiž naše telo nedokáže zo stravy vstrebávať niektoré živiny v dôsledku zníženej hladiny určitých enzýmov.

Preto surová strava, smoothie a „studená“ kuchyňa, ktoré s takou obľubou zaraďujeme do jedálneho lístka, keď sa snažíme schudnúť, vám po pôrode spôsobí viac škody ako osohu.

Okrem toho, že zo surových potravín si telo nevie zobrať to, čo potrebuje, na spracovanie surových a studených potravín totiž telo spotrebuje viac energie – a vy jej nemáte po pôrode práve na rozdávanie.

Hlavnou zásadou teda je: jedzte teplé a tepelne upravené jedlá.

  • polievky – ideálne so živočíšnou zložkou, teda mäsovo-zeleninový vývar
  • obilninové kaše (ovsená, ryžová atď.)

Fakt č. 3 – Dojčenie

Spoliehate na sa dojčenie ako na spoľahlivý spôsob, ako schudnúť po pôrode? Veľa sa píše a hovorí o tom, že dojčenie je vlastne ako diéta, pretože produkcia mlieka spotrebováva viac kalórií. Druhá časť vety je pravdivá, tá prvá nie až tak.

Dojčenie nie je diéta.

Dojčiaca žena spáli navyše denne okolo 500 – 700 kalórií kvôli tvorbe materského mlieka, avšak neznamená to, že vám to automaticky pomôže schudnúť. Závisí to od mnohých ďalších faktorov, ako sú strava, hmotnosť pred otehotnením, fyzická aktivita a podobne.

Existuje množstvo výskumov a taktiež ja sama som robila niekoľko ankiet na túto tému a pravdou je, že väčšine mamičiek sa počas dojčenia v prvom roku schudnúť nepodarilo. Mne taktiež nie. Niektoré štúdie dokonca poukazujú na takmer žiadny rozdiel medzi chudnutím dojčiacich a nedojčiacich žien.

Dôvody, prečo pri dojčení nechudneme, sú rôzne.

Jedným z nich môže byť aj fakt, že dojčenie zvykne zvyšovať apetít, a preto môžeme zjesť viac ako obvykle, a tak si rýchlo vykompenzujeme tie navyše spálené kalórie, ktoré naše telo spotrebovalo na produkciu mlieka. Veď stačia 2 muffiny alebo pojedanie z orieškov a sušeného ovocia a tých 500 a viac kalórií dostaneme do seba ako nič. 🙂

Čerstvé mamičky navyše často trpia nedostatkom spánku alebo nepravidelným spánkom, čo môže mať za následok potrebu jesť vysoko sacharidové potraviny na doplnenie chýbajúcej energie.

Z vlastnej skúsenosti však musím povedať, že existuje toľko iných cvikov na brušné svalstvo, ktoré vám pomôžu precvičovať celý stred tela oveľa efektívnejšie ako brušáky. A nepotrebujete na to ani tráviť hodiny v posilňovni či osobné tréningy s trénerom. Môžete cvičiť z pohodlia domova so špeciálnym online programom vyvinutým pre ženy po pôrode, ktorý je zameraný presne na tieto svalové partie.

Správne fungujúce panvové dno sa musí vedieť nielen plne stiahnuť, ale aj plne uvoľniť.

Preto Kegelove cviky treba spojiť s dýchacími cvičeniami a tiež cvikmi, kde kombinujete bránicové dýchanie s posilňovaním stredu tela.

Biznis s chudnutím

Ako schudnúť po pôrode, je jednou z najvyhľadávanejších tém na internete. Zhadzovanie kilogramov je multimiliónový priemysel. Vštepujú nám do podvedomia, že menej je lepšie. Menej kíl, menej cm, menšia veľkosť. Keď schudnete, budete šťastné. Budú vám predávať skratky, zázračné potraviny a „rýchle“ riešenia. Nič z toho nevedie k dlhodobým výsledkom, obzvlášť po pôrode.

Čo by sa stalo, keby ste sa namiesto strácania kilogramov a centimetrov začali sústreďovať na to, čo môžete získať? Začnite cvičiť po pôrode inak. S iným nastavením a s iným cieľom.

Získajte silu, sebavedomie, zdravé návyky a skvelý pocit, že ste urobili niečo pre seba.

Ukážem vám, ako na to – v mojom online cvičebnom programe pre ženy po pôrode.

Na záver

Je úplne normálne a prirodzené, že napriek vašej snahe sa vám prvý rok po pôrode schudnúť nepodarí, a myslím si, že ani nie je dobré sa v tomto období príliš trápiť chudnutím.

Na internete nájdete množstvo príbehov o tom, ako si mamičky len pár mesiacov po pôrode obliekli svoje „predtehotenské“ oblečenie. Alebo ukazujú ploché brucho vo fitness centre len pár mesiacov po pôrode.

Možno sa aj vy niekedy cítite „pod tlakom“, lebo si chcete znovu obliecť tie obľúbené nohavice či šaty, ktoré ste nosili, kým ste sa stali mamou.

Chcem vám povedať len jedno: hoďte to za hlavu a kúpte si nové nohavice – také, ktoré vám budú sedieť. 😉

Čísla nemajú nič spoločné s tým, kým sme. Nie sú našou identitou. Neznamenajú nič pre nikoho. Iba pre nás samé.

Pripisujeme im príliš veľký význam vo svojom živote. Prečo?

Autorka: Evka Kurčíková z www.mamasystem.sk

Content retrieved from: https://babybalance.sk/ako-schudnut-po-porode-3-fakty-o-zhadzovani-kil-v-prvom-roku-po-narodeni-babatka/.